fbpx

Lenka Samcová, autorka a ilustrátorka osobních knih pro děti

Jmenuji se Lenka Samcová, je mi 34 let, jsem vdaná a mám dvě báječné děti.

Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně jsem vystudovala učitelství pro druhý stupeň základní školy, obor český jazyk, literatura a občanská výchova. Již ke konci studia jsem plna elánu nastoupila vykonávat své povolání a několik let až do mateřské dovolené jsem se snažila předávat dětem lásku k mateřskému jazyku, bohužel ne vždy úspěšně.

Smutná z toho, jak děti málo čtou (více o důležitosti četby), jsem hledala motivaci, která by pro ně byla natolik silná, aby alespoň na chvíli odložily z rukou tablety a mobilní telefony. Až na rodičovské dovolené jsem našla cestu, která by tomu mohla maximálně napomoct.

Jsou jí osobní knihy…

Mým dětem, Vojtíkovi a Zuzance, přinesl personalizovanou knížku Ježíšek. Oběma se celkem líbila, ale že by je uchvátila, to ne. (A nás rodiče vlastně také ne…) Je to málo, řekla jsem si. Je nutné ji více zosobnit a přidat něco navíc. To něco měla být volba děje samotným čtenářem. Vzpomněla jsem si totiž, jak jsem tento typ knihy, v níž se skrývá více možných příběhů, v dětství zbožňovala. A to podotýkám, že jsem rozhodně nebyla žádný velký knihomol. Dodnes si ovšem pamatuji na titul, v němž jsem se rozhodovala o tom, jak děj bude pokračovat. Sice nešlo o žádný literární skvost, dnes už si dokonce téma knihy vybavuji jen matně, ale rozhodně nezapomínám na to, jaké ve mně kniha vyvolávala pocity a jak jsem ji dychtivě a několikrát četla. A to je to nejdůležitější! A co kdybych ještě navíc četla o sobě? To by byl teprve zážitek a já jsem si naprosto jistá, že bych tento titul měla stále ještě dnes ve své knihovně.

Já tu výjimečnost prožít nemohla, ale naše děti tu možnost mají…

Když jsem si to tedy celé promyslela, začala mi sice dlouhá, nelehká, ale naplňující cesta k vytouženému cíli.

Nápadů na poutavý příběh se mi hlavou honilo hned několik. A tak jsem se dala do psaní. Po mnohých probdělých nocích a několikaměsíční pilné práci se zrodil text mé první knihy. Ten jsem pro jistotu nechala zkontrolovat ještě dvěma párům češtinářských očí (mému manželovi Milošovi a kamarádce Zuzce). Můj příběh jsme společně doladili po všech stránkách a já jim tímto moc děkuji.

Nastal čas, abych se poohlédla po nějakém ilustrátorovi. Začala jsem přemýšlet, jaké obrázky by se v mé knize měly objevovat, a tak jsem si zároveň v rámci odpočinku kreslila pro radost. Tip na ilustrátorku jsem sice dostala, ale v tu chvíli jsem se pozorně podívala na své výtvory a pocítila, že kouzlo mého příběhu lépe doplní právě ty kresby, které jsem jako zázrakem uvolněně a s velkou láskou sama načrtla. Psaní jsem tedy vystřídala kreslením a po několika dalších týdnech byl základ knihy připravený.

Oprášila jsem informace a zkušenosti z kurzů knižní vazby z doby studia na VŠ a pustila se do poctivé knihařské výroby. Zpočátku jsem měla pocit, že se snad přišiju nebo přilepím ke stolu, ale nakonec to klaplo a kniha byla na světě. (Zatím ještě v dost vzdálené podobě tomu, jak je vymazlena dnes, tedy bez laminace, správného ořezu a doladění i těch nejmenších detailů.) No a protože celý nápad a jeho provedení sklidily v mém okolí tak velký úspěch, který předčil veškerá má očekávání, definitivně jsem se rozhodla vše realizovat i pro Vaše děti.

V tento moment se samozřejmě a nevyhnutelně objevily velké finanční investice do profesionálních strojů, které dnes již dvěma mým knihám dodaly kvalitu a doplnily mou ručně šitou vazbu.

Dva roky nelehké, ale naplňující a radost přinášející práce vtiskl mým knihám jedinečnost, kterou Vám srdečně a s čistým svědomím nabízím zde.

Dnes se dívám na své tři knihy a neskromně prohlašuji, že jsem na ně hrdá, stojím si za nimi, a to hlavně díky dětem, kterým se moc líbí. Důkazem tohoto prohlášení mi byly obzvláště nepopsatelné reakce žáků na mých prvních autorských čteních, dále ohlasy nemála dětí v mém okolí a něco málo z mé učitelské praxe.

Tímto má tvorba rozhodně nekončí, neboť děti mě obdařily obrovským množstvím elánu a nadšení, které hodlám využít pro spolupráci s Vámi. Právě ladím nápad na čtvrtou personalizovanou knížku pro starší věkovou kategorii dětí a připravuji kromě již existujících osobních dárků další překvapení.